Dokumenty na wagę egzystencji

Pierwszy skan dokumentu to jest coś jak nasza książeczka wojskowa, bez której dawnym Związku Radzieckim a obecnej Rosji nie dostanie się zameldowania, ani możliwości pracy.

Książeczka wojskowa

Kolejnym ważnym dokumentem w dzisiejszej Rosji jest jest paszport zagraniczny, pozwalający nam zamieszkać za granicą na stałe ale być obywatelem Rosji, chodzić do konsulatu na głosowania i dostawać należności np. renta.

Paszporty zagraniczne są do dzisiejszego dnia w dwóch rodzajach – tymczasowy i na stałe zamieszkanie za granicą – dowcip polega na różnicy wbitej pieczęci.

Paszport zagraniczny

TU zaś mamy do czynienia z paszportem krajowym bez którego nawet nie można w Rosji kupić biletu na pociąg dalekobieżny lub na lot – przykładowo z Murmańska do Moskwy.

W tym dokumencie jest uwzględniony stan cywilny, miejsce zamieszkania i  liczba posiadanych dzieci oraz wiadomości o współmałżonku.

W dawnym Związku Radzieckim „chcąc” wyjechać na wycieczkę dajmy na to do krajów demokracji ludowej ów dokument był deponowany w odpowiednim wydziale milicji który się tym zajmuje a na jego miejsce dostawaliśmy paszport zagraniczny.

Paszport krajowy

Słuchając opowieści z wiarygodnego źródła, przestaję się dziwić pewnej „opowiastce” z końca 20 wieku ( jak to ciekawie brzmi ) o tym jak Francuz jechał do Moskwy, a Rosjanin do Paryża – obydwoje wysiedli w Warszawie i każdy był przekonany że dojechał na miejsce przeznaczenia.

 

Reklamy